55 000 zdjęć o dokładności 1px = 7cm wykonano, aby stworzyć ortofotomapę, która zasiliła kujawsko-pomorski Geoportal. Zdjęcia wykonywano z powietrza na powierzchni 18 000 km². Naloty prowadziły 4 samoloty, które w powietrzu nad regionem kujawsko-pomorskim spędziły blisko 100 godzin.
Ortofotomapa to przetworzone zdjęcia lotnicze poddane korekcji geometrycznej. Proces ten powoduje brak zniekształceń terenu oraz jednolitą skalę dla całego obszaru przedstawionego na obrazie. Ortofotomapa prezentuje w najbardziej rzeczywisty sposób stan pokrycia i zagospodarowania terenu, czego nie oddaje tradycyjna mapa.
Ortofotomapa jest wykorzystywana do ewidencji gruntów i budynków, pozwala zarządzać mieniem i aktualizować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Umożliwia dostęp do precyzyjnej informacji przestrzennej pozwalającej na analizę rzeczywistej charakterystyki miasta i pozwala na przeprowadzanie pomiarów i analiz ilościowo-jakościowych na kartometrycznym zobrazowaniu miasta.
W zakresie planowania przestrzennego umożliwia aktualizację Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast w obszarze zarządzania transportem na terenie miasta pozwala ocenić stan bieżący transportu drogowego, komunikacji publicznej oraz integralnych elementów ich infrastruktury. Ułatwia planowanie przyszłych działań rozwojowych czy konserwatorskich. Osobom zajmującym się estetyką, funkcjonalnością i kierunkami zmian przestrzeni miejskiej umożliwia analizę stanu obecnego przestrzeni miejskiej, ułatwia prowadzenie dokumentacji i inwentaryzacji przestrzeni miejskiej.