O tym „Jak technologie cyfrowe rewolucjonizują branżę opieki zdrowotnej” dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przedstawiciele Departamentu Cyfryzacji opowiedzieli o swoich doświadczeniach przy realizacji projektów „Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej – I i II Etap”, których celem jest podniesienie jakości usług medycznych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych. Wdrożenie projektów ma poprawić skuteczność opieki medycznej, zapewnić łatwiejszy i szybszy dostęp do świadczeń medycznych, zmniejszając jednocześnie koszty operacyjne jednostek.
Uwaga uczestników konferencji, na którą zaproszeni zostali lekarze oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych, w sposób szczególny została skierowana na tworzone w ramach projektów Regionalne Repozytorium Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Zwrócono uwagę na znaczenie jakości dostępu do danych medycznych, który ułatwia lekarzom podejmowanie szybkich i co ważniejsze – trafnych diagnoz medycznych. Mówiono o tym, jak bezpiecznie udostępniać lekarzom i pacjentom elektroniczną dokumentację medyczną oraz jak tworzyć infrastrukturę techniczną, informatyczną i środowiska, które pozwolą na wprowadzenie specjalistycznych e-usług w branży opieki zdrowotnej.
Podczas konferencji zostały przedstawione doświadczenia w zakresie wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej z Wielkiej Brytanii oraz z cyfryzacji opieki zdrowotnej w Estonii. Przedstawiciele „Koalicji AI w zdrowiu” zaprezentowali polski rynek startupów medycznych i przedstawili raport dotyczący wdrażania technologicznych innowacji przez szpitale w Polsce.
Konferencja odbyła się 7 czerwca w toruńskim Hotelu Filmar.
Za rok kolejna edycja konferencji dot. e-zdrowia.