System Elektronicznego Plakatu

System składający się ze 123 wyświetlaczy wielkoformatowych typu Public Display służący do prezentowania i promowania regionalnej oferty kulturalnej w przestrzeni miejskiej.

Rozwój technologii, szczególnie technik multimedialnych czy transferu danych oraz zdecydowana ewolucja behawioralna konsumentów zmieniły bezpowrotnie komunikację, nie tylko marketingową. Współczesna komunikacja kieruje się w stronę interakcji; Współczesny odbiorca informacji oczekuje indywidualnego traktowania oraz wymaga innowacji, zarówno w formie, jak i treści. Taką innowację – odejście od formy papierowej i przejście na elektroniczną, dynamiczną – zapewnia zastosowanie elektronicznych plakatów (ang. Digital Signage). Urządzenia takie mogą jednocześnie emitować komunikaty multimedialne i informacyjne, synchronizowane z różnych źródeł. Podejście takie znacząco rozszerza zakres informacyjny standardowego, „analogowego” plakatu. W ramach projektu w instytucjach kultury regionu pojawiły się różne typy wyświetlaczy publicznych (Public Display) z nakładką dotykową lub pasywnych: totemy wolnostojące, wyświetlacze naścienne, wyświetlacze mobilne oraz projektory.

Wdrożenie zrealizowane w 70 różnych lokalizacjach obejmowało także prace budowlane, takie jak instalacja infrastruktury kablowej pod ulicami, czy rozbiórka kostki brukowej i dostosowanie powierzchni, która pozwoliłaby na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń i systemu do zdalnego zarządzania treścią. Dzięki temu na urządzeniach na zewnątrz i wewnątrz budynków można za pomocą kilku kliknięć zmieniać i synchronizować treści. 

Urządzenia pracujące w systemie elektronicznego plakatu służą zarówno promocji oferty kulturalnej regionu, jak również prezentacji zdigitalizowanych w ramach projektu obiektów wpisując się w ten sposób w ideę ponownego wykorzystania re-use.